Prvý raz v saune, ako na to

Mám sa pred saunovaním osprchovať?

Samozrejme! Do sauny by sme mali vstupovať po základnej očiste, jednak z hygienických dôvodov, jednak z dôvodou praktických ale aj kozmetických. Očistené a umyté telo ľahšie vylučuje pot a tým aj škodliviny z tela. Po umytí sa dôkladne osušíme. Až potom vstupujeme do sauny. Suchá koža nám pomáha odsledovať si čas, kedy sa začíname potiť, a tým nám dáva signál o dĺžke pobytu v saune.

Môžem piť tekutiny počas pobytu v saune?

Počas pobytu v saune (v komore sauny) nie je žiadúce piť tekutiny. Oslabuje sa tým schopnosť organizmu efektívne vylučovať toxické látky z tela. Tekutiny doplníme v prestávkach medzi saunovaním. To je správny čas pre pitný režim.

Ako dlho musím v saune vydržať?

Dĺžka pobytu v saune je absolútne individuálna a záleží od mnohých faktorov, ako je trénovanosť a kondícia návštevníka, ale aj momentálna psychická kondícia. V zásade však platí, že nič nasilu nie je dobré. Teda najlepšie je riadiť sa vlastnými pocitmi, ak vám je teplo stále príjemné – ostaňte. Ak sa Vám zdá, že už vydržať nemôžete, neostávajte a opustite saunovú komoru. Priemerný čas pobytu v saune sa pohybuje od 8 do 12 minút (trénovaní „saunisti“ hravo vydržia aj 15 min).

Aká dlhá má byť prestávka medzi saunovaním?

Medzi saunovaním je dobré zabaliť sa do deky alebo plachty a relaxovať aspoň 10 až 15 min. Najlepšia je poloha v leže, prípadne aj v sede z vyloženými mohami.

Koľko cyklov saunovania je dobré absolvovať počas jednej návštevy?

Vo všeobecnosti prevláda názor o troch pobytoch v saunovej komore plus tri relaxácie. Je to však individuálne a i tu platí, že dôležité sú pocity, ktoré zo saunovania máme. Fíni napr. relaxujú v saune aj každý deň, avšak len jeden vstup a potom len relax. Je na Vás, aký spôsob Vám vyhovuje a aký si vyberiete.

Čo robiť po nahriatí a odchode zo saunovej komory?

Určite odporúčame ochladiť sa prúdom studenej, alebo aspoň chladnej vody. Ideálne je pod sprchou, alebo ak sa dá, aj v ochladzovacom bazéniku. Sprchovanie studenou vodou je hygienickejšie, ale niekto pred sprchou preferuje jednoznačne bazénik. I tu platí zásada najprv sprcha, potom bazénik, a môžete opäť sprchu. Pod prúdom studenej vody je dobré chvíľku vydržať, inak bude ochladenie veľmi povrchné. Saunovaním sa zohrievajú nielen koža a povrch tela, ale aj hlboké štruktúry tela. Účelné ochladzovanie by teda mala pomôcť celému organizmu, nielen povrchovým štruktúram. Ak sa dobre ochladíte, budete sa tešiť na ďalšie kolo saunovania oveľa viac a vaše pocity budú intenzívnejšie.

Leave a Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.