Účinky sauny

V skratke

Pri saunovom kúpeli pôsobia na telo striedavo výkyvy tepla a chladu. Tým sa vyvolajú mnohostranné
reakcie organizmu.

Silný účinok tepla v priestore sauny dáva podnet na rozširovanie ciev v pokožke a na silné potenie. Hoci rýchle vyparovanie potu ochladzuje pokožku, stúpne teplota vo vnútri tela o cca 1°C a v pokožke o cca 10°C. Tým sa podporuje tvorenie obranných látok voči infektom. Teplo sauny pôsobí priaznivo na saunujúcich sa, uvoľňuje psychiku a svalstvo. Srdce bije síce o niečo rýchlejšie, ale rozšírením početných ciev v pokožke sa zmierni jeho námaha. Vyšší krvný tlak sa preto normalizuje. Netreba sa preto obávať o nadmerné zaťaženie srdca.
Vo fáze ochladenia poklesne zvýšená teplota tela pôsobením čerstvého vzduchu a studenej vody na východiskovú hodnotu. V spojení s teplými kúpeľmi nôh cievy pokožky riadne pracujú. Ľudia, ktorí sa saunujú, sú preto ušetrení chorôb z nachladnutia. Ochladenia spôsobujú pocit osvietenia a vo vegetatívnom nervovom systéme vyvolávajú dôležité impulzy v orgánoch produkujúcich hormóny.
Saunový kúpeľ je prirodzený prostriedok starostlivosti o telo. Silné potenie a opakované sprchovanie vedú k dôkladnému očisteniu pokožky. Teplo sauny podnecuje tvorenie nových buniek pokožky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAÚčinky sauny: Uvoľnenie a zotavenie, otužovanie, starostlivosť o telo, radosť zo saunovania a spoločenské posedenie patria k najdôležitejším motívom pre Vašu návštevu saunového kúpeľa.
Niektorí návštevníci spájajú so saunovaním aj cieľ – liečenie a zmierňovanie bolestí.
Saunovanie je zakázané v prípade akútnych ochorení s horúčkou a zápalom a pri ťažkých postihnutiach orgánov. Veľa chorôb srdcového a obehového systému, dýchacích ciest, pohybového aparátu a kože pripúšťa však saunový kúpeľ.
Veľký význam má hlavne posilnenie obranyschopnosti. V niektorých prípadoch môže saunovanie dokonca podporiť liečbu. Vždy je však dôležité, aby saunovanie prebehlo správne a bez preháňania.
Proces saunovania je nepochybne pre celé telo blahodarný. Pomôže nám veľmi účinne pri relaxácii ako fyzickej, tak psychickej a taktiež pri uvoľnení unaveného svalstva. Pri pravidelnom pobyte v saune sa celkovo posilňuje a zlepšuje imunitný systém. Je ale nutné saunu navštevovať minimálne jedenkrát týždenne, pretože ochranné látky, ktoré sa pri saunovaní vytvoria, vydržia zhruba 7 dní.