Masáže

images (5)V každej kultúre existuje nejaká forma terapeutickej masáže; opisy veľa metód, ktoré sa používajú dodnes, poznáme z najstarších zapísaných lekárskych textov. Čínsky rukopis z roku 2700 pred Kr. odporúča každé ráno vykonávať automasáž „proti nachladnutiu, na udržanie vláčnosti orgánov a ako prevenciu proti zdravotným ťažkostiam”.

Masáž alebo masírovanie je súčasť mechanoterapie; sústava hmatov, ktorými sa mechanicky dráždia periférne nervy, cievy a svaly. Cieľom je zvýšenie funkčnej zdatnosti, odstránenie únavy alebo liečenie.

Slovo masáž pochádza z francúzskeho slova massage a to pravdepodobne z arabského masa „dotknúť sa, ohmatať alebo manipulovať” alebo z latinského massa „masa, cesto”. Starší význam tohto slova môže byť ešte z hebrejčiny me-sakj „pomazanie olejom”. Staroveká gréčtina používala pre masáž slovo anatripsis a latinčina frictio.

Masáž predstavuje pôsobenie na telo a manipuláciu s telom pomocou tlakov – štrukturovaných, neštrukturovaných, stacionárnych alebo pohyblivých – tlak, impulz či vibrácie. Vykonáva sa ručne alebo pomocou mechanických pomôcok. Cieľové tkanivá môžu byť svaly, šľachy, väzy, koža, kĺby alebo iné spojivové tkanivá, ako aj lymfatické uzliny alebo orgány tráviaceho systému.

images (6)Masáž môže byť aplikovaná rukami, prstami, lakťami, kolenami, predlaktím a chodidlami. Existuje viac ako sto rôznych známych masážnych techník. Najviac uvedených dôvodov pre zavedenie masáže ako liečby boli dopyt klientov a vnímanie klinických účinkov. Masáž môže prebiehať na masážnom stole, v masážnom kresle alebo na podložke na podlahe. Počas masáže môže byť klient úplne alebo čiastočne nahý. Časti tela môžu byť zakryté uterákmi či plachtami.

V roku 1996 bola prvýkrát ponúkaná masáž ako základná zdravotná služba na letných olympijských hrách v Atlante.

Kontraindikácie masáže sú napríklad žilová trombóza, chudokrvnosť, poškodenie ciev, oslabenie kostí, zlomeniny, osteoporóza a horúčka.

 

1 Comment

  1. Filip says:

    Dobry den,
    ako dlho trva u Vas prosim masaz?

    Dakujem

Leave a Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.