Čo robiť v saunovej komore

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAko a čo robiť v saunovej komore?


V saunovej komore môžeme sedieť, alebo si ľahnúť na uterák či plachtu.

Podľa stupňa skúseností a individuálnych pocitov sa rozhodujeme medzi prvým a druhým stupienkom. Na druhom stupienku nám bude určite teplejšie, takže ak začínate so saunou odporúčame začať na nižšom stupienku a neskôr sami uvidíte, či je vám tepla málo, alebo tak akurát.

Ak saunujete v leže, odporúčame Vám pred opustením sauny posadiť sa na chvíľu, a až potom sa postaviť a saunu opustiť. Ak by ste sa veľmi rýchlo postavili, hrozí vám, že sa Vám môže zatočiť hlava, prípadne môžete na chvíľu stratiť rovnováhu.

Je mi v saune nevoľno, čo mám robiť?

szauna (1)Príčiny môžu byť rôzne ale: uvažujte či ste počas dňa, alebo počas saunovania vypili dostatok tekutín. V každom prípade je dobré saunovú kabínu opustiť, doplniť tekutiny a ak sa Vám pocity zlepšia môžete sa prípadne do kabíny vrátiť. Pocit nevoľnosti môže byť spojení aj s prílišným a rýchlym zohriatím, napr. ak ste v saune prvý raz a ohrievate sa na vrchnom stupienku. Vaše telo nieje ešte navyknuté na rýchle zmeny teplôt. Odporúčame skúsiť stupienok nižšie a samozrejme sledovať reakcie vášho tela – ono vám určuje čo je pre neho prijateľné a čo už nie. Nikdy ho do ničoho nasilu nenúťte. Nevadí, že sused vydrží v saune dlhšie. Čo je dobré jednému, inému byť nemusí.

Môžu sa saunovať deti?
 
Samozrejme, že môžu. Saunovanie detí je v literatúre popisované už od šiestich mesiacov. Samozrejme teplota v saunovej komore je nižšia. V priemere od 60 do 80 ˚C. Dĺžka pobytu malých detí je individuálna, v zásade od 3 do 8 minút.
images (4)Sledujeme reakcie detí. Keď sa začnú byť nepokojné, začnú sa mrviť, pomaly sa chystáme s nimi saunovú komoru opustiť. 
Niekedy sa deti boja pobytu v saune, nielen kvôli teplu ale aj kôli uzavretému priestoru. Vtedy si môžeme jednoducho pomôcť tak, že ich usadíme čo najbližšie k dverám, prípadne môžeme dvere nechať aj pootvorené, na čo ich samozrejme upozorníme a ukážeme im, ako ľahko a rýchlo von.
Obyčajne sa rýchlo upokoja a zvládnu saunovanie oveľa ľahšie.
Menšie deti usádzame na vlastné kolená, prípadne aj na stupienok, v zásade však vždy na stupienok nižší. Ak je teplota v saune nižšia (okolo 60 ˚C) môžeme aj vyššie.
Deti pri saunovaní nikdy nenechávame bez dozoru a ani ich do ničoho nasilu nenútime.
Po opustení saunovej komory sa spolu s nimi osprchujeme. Deti veľmi rady opakujú svoj vzor. Ak sa teda sprchujete v chladnej vode aj vy, vydržia to aj oni.
Samozrejme správne odhadujeme dĺžku a intenzitu ochladenia.
 
Môžu sa saunovať tehotné ženy?
 
Áno, môžu. Samozrejme ak sú zdravé a ich gravidita prebieha normálne.
V zásade platia všetky pravidlá o správnom saunovaní, teda teplotu, miesto sedenia v saune a dĺžku pobytu si tehotná žena riadi podľa individuálnych pocitov. Veľký dôraz treba dať na pitný režim a samozrejme bezpečný pohyb po mokrých plochách.

Leave a Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.